Укр Eng
Get Updates

Результати дослідження: Ключові тренди та виклики ринку нерухомості України в 2017 році

19 April 2017 | Wednesday
URE Club

Український клуб нерухомості (URE Club) спільно з міжнародною консалтинговою компанією PricewaterhouseCoopers (PwC) підготували звіт «Актуальні тренди ринку нерухомості. Виклики галузі 2017». Звіт ґрунтується на даних опитування 30 респондентів – провідних експертів ринку нерухомості України і відображає ключові проблеми ринку житлової, комерційної та готельного нерухомості, його інвестиційний потенціал і стан бізнес-середовища.

Фактори ризику

Незважаючи на певне відновлення бізнес-активності в 2016 році, гравці ринку нерухомості, як і раніше, вкрай стурбовані впливом на ефективність їх бізнесу таких зовнішніх і внутрішніх факторів:

- рівень політичної стабільності у світі;
- глобальне економічне зростання;
- внутрішня політична нестабільність в Україні;
- волатильність національної валюти;
- недоступність житла для населення.

Поєднання цих факторів істотно ускладнює довгострокове планування, а значить, стримує інвестиції.

Серед причин для занепокоєння також виділяють військові дії на сході країни, високий рівень корупції та відсутність стійких моделей взаємодії між суб'єктами містобудівної діяльності і громадами, що підвищує «неринкові ризики» ведення діяльності в галузі.

Стан ринку і прогнози

За підсумками 2016 року, близько половини респондентів (47%) відзначили зниження прибутковості бізнесу. Збільшення його прибутковості в 2017 році прогнозує лише третина опитаних експертів. Цікаво, що тільки 13% гравців ринку нерухомості, які взяли участь в дослідженні, розглядають можливість зміни сегменту діяльності в 2017 році на більш прибутковий.

Український ринок нерухомості все ще частіше залишають іноземні, ніж локальні гравці – так вважають 60% опитаних. Відносно того, чи досяг український ринок нерухомості «дна», думки розділилися. Половина респондентів вважають, що преміальні активи в Україні все ще переоцінені.

Рівень інфляції до кінця 2017 року більшість експертів прогнозують в діапазоні 12-15%, а ставки довгострокового кредитування очікують в межах 16-20% річних.

Перспективні напрямки

Збільшення обсягів будівництва більшість респондентів очікують в Києві, Львові та Одесі. На думку понад 70% з них, провідну позицію за підсумками року займе Львів. Зниження обсягів будівництва найбільш вірогідні в Харкові і Дніпрі.

Серед найбільш перспективних напрямків діяльності розглядаються будівництво житла комфорт-класу (47%), доступного житло (43%), торгові центри в межах міста (37%) і об'єкти стріт-рітейлу (33%). 23% опитаних також вважають перспективними прибуткові будинки, а ще 17% – бізнес-парки. У Києві є потенціал у житла для студентів.

Потенціал ринку готельної нерухомості оцінюється як середній, проте у 2-х і 3-зіркових готелів за умови їх високої якості та продуманої бізнес-моделі, є хороші шанси на успіх. Третина респондентів відзначають потенціал для розвитку хостелів і сервісних апартаментів.

Драйвери зростання

Більшість респондентів (87%) одностайні в тому, що новий поштовх ринку нерухомості можуть дати поява довгострокового іпотечного кредитування і зростання прямих іноземних інвестицій. Ще 46% опитаних вважають, що зростанню ринку могло б сприяти скорочення узгоджувальних процедур, і тільки 10% в якості драйвера зростання виділяють скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель.


© 2016 UREClub® All rights reserved.
Website development – WebLife®