Укр Eng
Get Updates

Діджиталізація будівництва

01 April 2019 | Monday

В Україні можуть запровадити Єдину державну електронну систему у сфері будівництва.

Про це на засіданні Комітету з питань права «Українського клубу нерухомості» повідомила Олена Шуляк, керівник сектору Будівництва, член правління Офісу ефективного регулювання (BRDO).
За її словами, Міністерство регіонального розвитку України ініціювало відповідну робочу групу, яка виробила дане рішення. Олена Шуляк розповіла, що фінансування, створення і впровадження Єдиної державної системи здійснюється в рамках міжнародного проекту TAPAS «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах», що спрямований на всебічне впровадження успішних реформ у питаннях державного управління та послуг, боротьби з корупцією в державному секторі.

Олена Шуляк зазначила, що Єдина державна система у сфері будівництва буде складатися з трьох частин. Перша частина — це «електронний кабінет», друга — «Реєстр будівельної діяльності», де буде оброблятися і зберігатися технологічна інформація, а третя — відкрита частина для громадськості «Публічний портал», де можна буде ознайомитися з усією інформацією, що міститься в реєстрі.

«Дана система, по суті, «прибере» пряме спілкування забудовника й чиновника, що призведе до більш прозорої діяльності, наприклад, ДАБІ. Громадськість буде бачити терміни розгляду документів, підстави для відмов у видачі дозволу на проведення будівельних робіт. Електронний кабінет також дозволить забудовнику бюрократичних зволікань, за потреби, оскаржити будь-яке рішення держорганів», — розповіла вона.

Олена Шуляк також звернула увагу на те, що на сьогодні триває обговорення питання, яка частина реєстру буде відкрита для громадян.

«Є низка законодавчих обмежень, які не дозволяють розмістити в повному доступі інформацію про будівництво, наприклад, стратегічних (військових) об’єктів. Також поки не вирішено питання тих частин проектної документації, яка захищена авторським правом», — підкреслила експерт.

На її думку, завдяки Єдиній державній електронній системі покупець житла зможе побачити всю актуальну інформацію про об’єкт будівництва, починаючи від отримання забудовником містобудівних умов і обмежень аж до введення об’єкта в експлуатацію.

«Єдина електронна система дозволить потенційному інвестору бути більш захищеним при виборі того чи іншого об’єкта інвестування. Вона, по суті, змусить забудовника ще на початковій стадії будівництва призвести всю свою документацію в порядок», — зазначила Олена Шуляк.

Експерт також повідомила, що впровадити цю систему можна в найкоротші терміни, якщо буде політична воля як Міністерства регіонального розвитку, так і народних депутатів.

«Електронна система прописана в проекті Закону України № 7085 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері містобудування», який включено до порядку денного VIII сесії Верховної Ради України. Друге читання даного законопроекту заплановано на квітень-травень.

Передбачається, що після прийняття законопроекту № 7085, електронна система буде запущена у 2 етапи: протягом 1 року запрацюють функції, пов’язані з експертизою проектної документації, отримання різного роду сертифікатів, проведення техінвентаризації та ін., а другий етап — отримання вихідних даних, містобудівних умов і обмежень, технічних умов — буде запущений протягом 2 років. Заразом, згідно з прийнятою постановою Кабміну від 28 березня «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності», уже розпочато впровадження деяких функцій «Електронного кабінету», який зможе запрацювати вже через 3 місяці після прийняття Законопроекту.

«Отже, уже через рік кожен потенційний покупець житла може в цій системі знайти основні відомості про об’єкт», — підсумувала Олена Шуляк.


Зі свого боку керуючий партнер «Українського клубу нерухомості» Ольга Соловей зазначила, що питання прозорості є одним із найбільш насущних для розвитку ринку будівництва житла.

Посилаючись на дані компанії Monitor.Estate, експерт повідомила, що на сьогодні сумарно в Києві, Київській області, Львові та Одесі приблизно 16 % ЖК будуються без дозволів на будівельні роботи, приблизно 33 % житлових комплексів у цих регіонах будується без ліцензій на будівельні роботи, а понад 39 % ЖК будуються на землях, не призначених під житлове будівництво.

«Від відкритих даних дозвільної системи багато в чому залежить майбутнє будівельної галузі. Ринок повинен бути прозорим і зрозумілим не тільки всім його учасникам, а ще й кожному потенційному покупцю квартири», — зазначила Ольга Соловей.

Співголова Комітету з питань права URE Club, партнер юридичної компанії KPD Consulting Владислав Кисіль вважає, що «Законопроект пропонує запровадити базовий рівень діджиталізаціі дозвільної системи в будівництві. Це не позбавить галузь від усіх існуючих напастей, алеводночас прийняття цього законопроекту можна вважати “домашнім завданням”, яке держава може й повинна виконати для досягнення більшого рівня прозорості існуючої системи».

«Тим не менше, ми бачимо завдання реформування архітектурно-будівельного контролю та нагляду більш широко. Назріла необхідність неупередженого аналізу обсягу повноважень ДАБІ на предмет їх доцільності з подальшими організаційними висновками. Без цього неможливо собі уявити результативне проведення реформи, що відповідає запитам ринку». — сказав Владислав Кисіль.

Загальна думка експертів Комітету підсумував Владислав Кисіль: «URE Club всіляко підтримує ідею створення електронної системи у сфері будівництва, передбачену Законопроектом № 7085. Без прозорої процедури й можливості отримувати максимальну інформацію в режимі онлайн, на сьогодні неможливо говорити про будь-який розвиток будівельної сфери.Під час роботи над законопроектом у рамках робочої групи, створеної Мінрегіоном, розробниками були враховані пропозиції експертів Українського клубу нерухомості. Ми рекомендуємо профільному комітету парламенту підтримати його прийняття».


© 2016 UREClub® All rights reserved.
Website development – WebLife®